Prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce jest coraz dotkliwsze pod kątem finansowym. Nadmierna liczba podatków i składek sprawiają, że wiele osób szuka rozwiązań alternatywnych. Temat założenia lub przeniesienia firmy w obręby granic naszego południowego sąsiada jest coraz popularniejszy. Czy jest to opcja, którą warto rozważyć? A jeśli tak, jak tego dokonać?
Czy to legalne?
Jest to jedno z pierwszych pytań, które przychodzą na język osoby myślącej o przeniesieniu swojej firmy do Czech. W skrócie odpowiedź brzmi – tak, jest to w pełni legalne. Niestety, jak to zawsze z prawem jest, istnieją niewielkie drobnostki, które mogą okazać się problematyczne. O czym mowa?
Opcja ta nie jest przeznaczona dla osób, które pragną jedynie ominąć płacenia polskich podatków. Przeniesienie firmy wiąże się z koniecznością wykonywania działalności gospodarczej na terenie państwa, w którym jest zarejestrowana – tutaj miejscem tym są Czechy. Jeśli polski urząd skarbowy zastanie choćby jedną poszlakę, która mówi, że dzieje się inaczej i przedsiębiorca jedynie ucieka przed polskimi składkami, konsekwencje mogą być poważne.
Z tego powodu po założeniu firmy w Czechach kluczem jest, aby naprawdę tam odbywała się jej działalność. Warto też przebywać tam minimum 183 dni w roku, aby całkowicie usunąć z siebie podejrzenia. Dla pewności należy także skonsultować się z adwokatem w Czechach.
Na jaki rodzaj działalności postawić?
Jak w każdym państwie dzisiejszych czasów, także w Czechach istnieje możliwość założenia różnego rodzaju działalności gospodarczej. Mowa tutaj m.in. o:
- jednoosobowych działalnościach gospodarczych,
- spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością, jawnych i akcyjnych,
- działalnościach koncesjonowanych i rzemieślniczych.
Która z nich cieszy się największą popularnością? W tym wypadku niekwestionowanym zwycięzcą jest jednoosobowa działalność gospodarcza. Dlaczego? To dość proste.
Firma w Czechach – jak ją założyć?
Patrząc z perspektywy osoby, która pragnie założyć wspomnianą już działalność jednoosobową, dokumentacja do tego potrzebna składać się będzie wyłącznie z:
- zgłoszenia rejestracyjnego,
- dowodu osobistego,
- zaświadczenia o niekaralności,
- potwierdzenia związanego z opłatą rejestracyjną, która wynosi 1000 CZK, co jest odpowiednikiem ok. 200 zł,
- zaświadczenia o prawie do korzystania z lokalu firmowego.
Jak widać, istnieje konieczność posiadania adresu firmy na terenie Czech, co związane jest z omawianym poprzednio tematem osób, które pragną ominąć polski urząd skarbowy. Nie ma jednak konieczności zamieszkania na terenie naszego sąsiada.
Czy warto i jak się do tego zabrać?
Wszystko to pokazuje, że założenie działalności gospodarczej w Czechach jest nie tylko możliwe, ale też proste. Pozostaje ostatnie pytanie – czy warto?
Tutaj największą korzyścią jest inny system podatkowy, który jest szczególnie korzystny w przypadku firm jednoosobowych. Potwierdza to ranking International Tax Competitiveness Index, który plasuje Czechy na 7. pozycji.
Nie zmienia to faktu, że rozpoczęcie swojej przygody z zakładaniem lub przenoszeniem firmy na południe warto omówić z doświadczonym specjalistą. Dobry adwokat czeski pozwoli na obeznanie się w indywidualnym przypadku i pokierowanie procesem w najkorzystniejszą stronę. Szukając profesjonalistów, warto spojrzeć na firmę https://adwokat-czechy.pl/, która na przestrzeni lat pomogła już setkom klientów.